Ispanağı iyice yıkayın, muhtemelen sert gövdeleri çıkarın. Ispanağı bir tencereye koyun, tuz. Kapak kapalı ve yüksek ısıda, yaklaşık 3 dakika içinde çökmesine izin verin. Bir süzgeçten geçirin, soğumaya bırakın.
Soğanları yıkayın ve temizleyin, açık yeşil renkte olan halkalara çapraz olarak kesin. Bir tencerede 20 g tereyağını ısıtın. Soğanları 1 dakika sote edin, soğumaya bırakın.
Yumurtaları ufalanmış koyun peyniri ile birlikte bir kaseye koyun. Ispanağı sıkın, kabaca doğrayın, taze soğan ile karıştırın. Biber, tuz ve hindistan cevizi baharatı ile baharatlayın.
Fırını önceden 180 ° ‘ye ısıtın. Kalan tereyağını eritin ve 2 yemek kaşığı sıcak suyla karıştırın. Bir fırın tepsisini yağlayın (yaklaşık 20 x 30 cm). Hamur tabakalarının yarısını kenarlarına üst üste gelecek şekilde yerleştirin ve daha sonraları hafifçe doyurarak hafifçe yenebilirsiniz. Her hamur yaprağını sıvı yağ ile fırçalayın. Ispanak ve peynir dolgusunu ekleyin ve eşit şekilde yayın. Hamuru kenarın etrafında çırpın.
Kalan hamur tabakalarını güveç tabağının boyutuna kadar kesin (en iyisi mutfak makasıyla). Tereyağı ile fırçalayın ve dolguyu yerleştirin, kenarlarından bastırın. Tüm hamur tabakaları tükenene kadar devam edin. Yüzeyi tereyağı ile fırçalayın ve pate fırında (orta, dolaşan hava 160 °) 45 dakika pişirin. Türkiye’de Ayran içiyorsun: soğuk suyla karıştırılmış doğal yoğurt ve bir tutam tuz – özellikle yazın çok canlandırıcı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir