Tavuğu koparın, kurulayın ve yaklaşık 1 cm kalınlığında dilimler halinde kesin. Sake ve Mirin’i biraz pişirin, ocaktan alın. Miso, soya sosu, limon suyu ve yağ ekleyin. Tavuk yaklaşık 20 dakika içinde marine eder. Ön ısıtma fırın ızgarası. Tavuğu 6 dakika kadar kızartın, bir kez çevirin ve 2 veya 3 kez marine edip fırçalayın.
Ume Boshi taşı ve kesmek. Mangoyu soyun, küçük doğrayın ve ume-boshi ile karıştırın. Dereotu yıkayın, kurulayın ve küçük olarak toplayın. Oshi formunu sulayın. Çerçeveyi boşaltın ve kalıbın dibine yerleştirin. Kalıpta 100 g sushi pirinci yayar, mango yarısını ve üstüne dereotu sürün, sonra 100 g pirinci ekleyin. Tavuk şeritlerinin yarısını üstüne koyun. Kapağı yerleştirin ve eşit şekilde bastırın.
Kapağı çıkarın, kalıptaki yuvalar boyunca nemli bir bıçakla kesin. Kapağı yerleştirin, çerçeveyi çıkarın, kapağı sabitleyin. İkinci oshi’yi de hazırlayın.
Kesimi çok daha kolaylaştıran slotlu Oshi şekilleri de var. Bir Oshi şekline sahip değilseniz, sarılmak filmin üzerine aynı boyutta plastik bir teneke koyun, Oshi’yi katlayın, küçük bir tahta ile bastırın ve folyoyu kalıptan çıkarmak için kullanın. Çok keskin, nemli bir bıçakla kesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir