Tavuk şinitzel yıkayın, kurulayın ve çok ince doğrayın. Homojen bir karışım için 4 çorba kaşığı soya sosu, 4 çorba kaşığı limon suyu ve bir yandan karıştırıcı ile karıştırın, bir kabın içinde mısır unu, acı biber tozu ve kalan etle karıştırın , Köfteleri pişirme kağıdı ile kaplı bir tahtaya koyun ve en az 30 dakika boyunca plastik kaplamalı buzdolabına koyun.
Kaynamış tuzlu su getirin, ramen içinde 4 dakika pişirin, sonra süzün. Taze soğanı yıkayın, temizleyin ve ince halkalara kesin. Zencefil soyun ve ince rendeleyin. Pak Choi’den yapraklar soyulur, yıkanır, çalkalanır, beyaz uçlar kesilir ve ince şeritler halinde kesilir. Yeşil yaprakları şeritler halinde kesin ve bir kenara koyun. Bir tencereye 1 yemek kaşığı limon suyu ve 2 yemek kaşığı soya sosu ile ısıtın. Beyaz pak-choi şeritlerini ekleyin ve ara sıra karıştırarak 2-3 dakika kadar yüksek ateşte pişirin. Sonunda, gerisini Pak Choi’ye ver ve sallan. Ateşten alın.
Fırını 50 ° C’ye ısıtın. Ön ısıtmadan önce büyük, kaplanmış bir tavayı ısıtın, içine 1 çay kaşığı yağ ısıtın. Makarnayı yumurta, köri tozu ve tuzla karıştırın ve sekiz kısma bölün. Tencereye bir tabağın üzerinde çatalla bir parça yuvarlayın, ikinci bir tabla ile düz bastırın ve gerekirse sıcak tavanın içine girmesine izin verin, gerekirse düz şekilde tekrar bastırın. Erişte yuvasının çapı yaklaşık 12 cm olmalıdır. Tencereye dört porsiyon ekleyin ve her bir tarafta 6-7 dakika kızartın. Kalan kısımları da 1 çay kaşığı yağda kızartın. Bitmiş makarna yuvalarını fırında sıcak tutun.
Köfteleri buzdolabından çıkarın ve bir tabağı ortasına itmek için bir kaşık kullanın, ardından bir tencereyi ısıtın ve köfteleri her bir tarafı yaklaşık 5 dakika orta ateşte 2 çay kaşığı yağ ile kızartın. Bir kez çevirin. Pak Choi’ye dört erişte yuvası ekleyin, eti üstüne koyun, taze soğanı ekleyin ve kalan makarna yuvalarıyla burgerleri kapatın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir